Pożar, jako jedno z zagrożeń zdrowia i życia w miejscu pracy

Skrót PPOŻ oznacza ochronę przeciwpożarową oraz obejmuje wszystkie czynności i działania podejmowane w celu zapobiegania i zwalczania pożaru. Ma ona na celu ochronę zdrowia i życia zarówno mienia, jak też środowiska przed pożarem, ale nie tylko…….
Według ustawy o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 (Dz. U. z 1991 Nr 81, poz.351, z póżn. zm. – ostatni tekst jednolity ogłoszono w Dz. U. z 2016 poz.191) ochronę pożarową definiujemy, jako „realizację przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia i środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem”.
Dalsza część definicji wskazuje na czynności, które mają temu służyć i zaliczamy do nich:

  • zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
  • zapewnienie sił oraz środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
  • prowadzenie działań ratowniczych.

Szybka i odpowiednia reakcja

Umiejętność działania pod presją czasu i podejmowania rozsądnych decyzji jest niezwykle ważna w przypadku wystąpienia pożaru w firmie lub okolicy jej siedziby. Wskazane jest, aby działać szybko, co może zapobiec większym szkodom wywołanym przez pożar. Narażeni na niebezpieczeństwo pracownicy firmy mogą w wyniku działania ognia odnieść uszczerbki zdrowotne, a nawet stracić życie. Ponadto, właściciel firmy może utracić ważne dokumenty oraz kosztowne wyposażenie. Im szybciej zareagujemy i zaalarmujemy odpowiednie służby, tym większa jest szansa na uniknięcie szkód związanych zarówno z pracownikami, jak też wyposażeniem i mieniem firmy.

Kompleksowa ochrona przeciwpożarowa

W ramach naszej oferty zapewniamy klientom kompleksową ochronę przeciwpożarową, która ma zapobiegać wypadkom oraz wspierać w przypadku ich wystąpienia. Co więcej, oferujemy szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej dla pracowników, których celem jest edukacja na temat zagrożeń wynikających z pojawienia się pożaru, a także sposobu postępowania w celu ich uniknięcia. Zapewniamy wsparcie w doborze i rozmieszczeniu gaśnic i znaków bezpieczeństwa, sporządzaniu i prowadzeniu dokumentacji przeciwpożarowej, przygotowaniu i prowadzeniu ewakuacji, ocenie zagrożenia pożarowego oraz przygotowaniu budynku, obiektów budowlanych i terenów na wypadek klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Na życzenie klienta realizujemy również wybrane zagadnienia z tego obszaru, takie jak:

  • Organizacja i prowadzenie szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej dla pracowników,
  • Dobór i rozmieszczenie znaków bezpieczeństwa,
  • Dobór i rozmieszczenie gaśnic,
  • Sporządzanie i prowadzenie dokumentacji przeciwpożarowej, w tym instrukcje bezpieczeństwa pożarowego,
  • Przygotowywanie i prowadzenie ewakuacji,
  • Ocena zagrożenia pożarowego,
  • Przygotowanie budynku, obiektów budowlanych i terenów na wypadek klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

 

Gaszenie pożarów grupy A i B przy wykorzystaniu podręcznego sprzętu gaśniczego.

Budowa i działanie gaśnic

Rodzaje gaśnic


” Źródło: www.szkolenia-bhp24.pl – szkolenia bhp online „